@

بهینه سازی و سئو (SEO)

سئو (SEO) کلمه ای که این روزها در دنیای دیجیتال پرتکرار است. سئو (SEO) مخفف کلمه Search Engine Optimization است و به معنی بهینه سازی موتور جستجوی گوگل است. در واقع این بدین معناست که، هر وب سایت یا وبلاگ در دنیای دیجیتال حاوی محتوای خاص خود است. هر روز محتوای سایت های موجود را در بستر وب بررسی می کند و هر وب سایتی که مطالب به روز و پرمخاطب داشته باشد را ،در صفحات پیشین و یا بالایی قرار می دهد. بدین صورت کاربران اینترنت همواره به روزترین اطلاعات را در دسترس خواهند داشت.

لازم به ذکر است این موتورهای جستجو الگوریتم ها و توابع مشخصی دارند. در صورت شناخت کافی ازین الگوریتم ها میتوان سایت خود را به گونه ای بهینه سازی کرد، که سایت در صفحات اول گوگل به نمایش گذاشته شوند. شرکت هرمس با به همراه داشتن به روزترین نرم افزار ها و دانش بالای خود میتواند، در بهینه سازی سایت شما نقش بسزایی بازی کرده و شمارا در کمترین زمان ممکن به معرض دید کاربران اینترنت برساند.

@

درباره سئو

در واقع سئو تغییر محتوا و ساختار برای نتایج در صفحات برتر یا اولیه موتور جستجو است. موتورهای جستجو تلاش می کنند تا با بهینه سازی محتوا کمک کنند که محتوای نشان داده شده در جستجوها هم به نفع کاربران و هم به نفع وب مستران (صاحبان سایت ها) باشد. که شامل سرتیتر ها یا H1 و URL های ساده و مشخص بجای استفاده از اعداد، طرح ها و نوشته های نا مشخص می باشد.

@

سئو چیست؟

سئو طراحی و توسعه صفحات وب، براساس آنچه موتورهای جستجو در وب جستو می کنند است، که با پیشرفت فن آوری تغییر میکنند. در اینصورت میتوان صفحات وب را به صورت مفید و آموزنده به معرض دید و نمایش گذاشت.

اما در ابتدا سئو اینگونه نبوده است.در گدشته گوگل سایت هایی را که چندین بار از یک کلمه کلیدی خاص استفاده می کرد طبقه بندی و رتبه بندی می کرد. این کار باعث شد تا عملی به اسم “پر کردن کلمات کلیدی”  شروع شود. اینگونه سایت های پر محتوا و با کیفیت دیگر نیز به راحتی در صفحات پایین می ماندند و یا به عبارت دیگر دفن می شدند. اما امروزه گوگل تراکم کلمات کلیدی را بررسی می کند.

اگر شما وب سایت دارید میتوان گفت این خبر یک خبر بسیار خوب است. به این دلیل که می توان یک وب سایت با کیفیت مطالب بالا را به معرض ظهور رساند.

برای یادگیری چگونگی سئو باید درک کرد که چگونه یک موتور جستجو کار می کند.

@

چگونه گوگل کار می کند؟

وقتی یک عبارت در گوگل جستجو می شود، الگوریتم های گوگل تعیین می کنند که کدام یک از سایت های بیشمار در دنیای وب بیشترین اهمیت را خواهند داشت. سپس سایت ها را به ترتیب و با اولویت جستجو نشان می دهد. چیزی که به آن صفحه نتایج موتور جستجو می گویند.

 • خزنده ها

گوگل همواره به دنبال صفحات جدید و یا به روز شده می باشد. در این نوع سیستم از برنامه هایی موسوم به خزنده های وب استفاده می شود. این خزنده ها پیوندها را در صفحات وب پیدا کرده و به موتور جستجوی گوگل گزارش می دهند.

 •  فهرست (ایندکس) سایت

هنگامی که خزندگان گوگل اطلاعات وب سایت ها را گزارش می دهند؛ مجموعه ای از سرورهای داخلی، محتوای هر صفحه را برای تعیین موضوع و پیام  اصلی  آنالیز  می کنند. این اطلاعات به فهرست گوگل می رود. همان منبعی که موتور جستجو برای تعیین رتبه سایت از آن استفاده می کند.

برای آنکه موتورهای جستجو سایت شما را با توجه به کلمات کلیدی رتبه بندی کنند، باید مطمئن شوید که خرنده ها متوجه کلمات کلیدی شما می شوند. برای انجام این کار باید از ساختار زیر استفاده کنید.

 1. از پیوند یکتا (URL) مختصر ومفید استفاده کنید

 2. عناوین مربوط به موضوع های مربوطه استفاده کنید.

 3. برای تصاویر و ویدئو ها در صفحات مختلف نشانه گذاری کنید

 4. هرچه محتوای شما شفاف تر باشد، فهرست سازی گوگل سریع تر می شود.

 • رتبه بندی

وقتی یک جستجو انجام می شود، گوگل عوامل زیر را در نظر میگیرد.

 1. کلمات مورد استفاده در جستجوها

 2. محل حضور کاربر

 3. قدمت و سن هر صفحه

 4. میزان تخصص ایجاد کننده هر صفحه

 5. چالش هر روز برای سئو این است که اطمینان داشته باشد که صفحات شما به روز بوده و کاربران را  را به هدف خود برساند

@

چگونه رتبه سایت را بالا ببرم؟

از دهه 90 موتور های جستجوگر از الگوریتم های مختلفی استفاده کردند تا سایت ها را رتبه بندی کنند. در این صورت مشخص می شد که چه سایت هایی باید در صفحه اول قرار بگیرند. این الگوریتم ها تا به امروز خیلی تغییر کرده اند.

از روزهای پر کردن کلمات کلیدی و یا کلید واژه ها، گوگل تلاش کرده است که بفهمد چه چیزی سایت ها را آموزنده و مفید می کند. در این میان هر چند ماه یک بار گوگل نحوه این رتبه بندی ها را به روز رسانی می کند.

موتور جستجوی گوگل همچنان کلمات کلیدی را در نظر می گیرد اما این روزها کیفیت اطلاعات نیز اهمیت ویژه ای دارد. کیفیت بندی گوگل بر اساس زیر است:

 1. ارتباط با جستجو

 2. متون تخصصی، پر محتوا و منابع موثق محتوا

 3. قابل استفاده در صفحات وب

 4. ریسپانسیو یا واکنش گرا برای گوشی ها و تبلت ها

 5. سازگاری با مرورگرهای مختلف

 6. سرعت بارگذاری صفحات

برخی از این عوامل صفحه هستند، یعنی در طراحی صفحات وب سایت بکار می روند. برخی دیگر به صفحات و یا دیگر سایت ها بکار میروند یا رفته اند. عوامل خارج از صفحات وب سایت شما، باعث بهبود و شهرت سایت شما می شوند.

طبقه بندی این فاکتورها عوامل رتبه بندی هستند؛ با توجه به اینکه در صفحات وب سایت شما و یا خارج از آن هستند، کمک می کنند که استراتژی مناسبی برای سئو و رتبه بندی سایت خود در نظر بگیرید. سئو در هر دو استراتژی به شما کمک میکند که رتبه و رنکینگ بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که عملیات آن ها کاملا متفاوت است.

@

تفاوت سئو صفحه و بک لینک

بهترین راه برای تفاوت سئو های داخل صفحه و خارجی یا بک لینک ها اصلاح آن هاست.

سئو در صفحه به معنی تمام آن چیزی است که مخاطبان شما در وب سایت شما می بینند. که این عناصر شامل گزینه های فنی و محتوایی وب سایت است.

برخی از این موارد فنی در زیر آمده اند:

 1. عنوان سایت و صفحات آن

 2. استفاده از توضیحات عکس و مدیا

 3. توضیحات متا

 4. سرعت بارگذاری صفحات وب سایت

 5. اینفوگرافیک ها

 6. تعداد صفحات کپی شده

 7. مدیا ها و فیلم ها

 8. بررسی محصولات

 9. به روز بودن وب لاگ

هرچه بیشتر به قوانین سئو توجه شود قطعا رتبه و رنکینگ سایت شما بالاتر می رود.

سئو های خارج از صفحه نیز تا حد زیادی رتبه ی وب سایت ارتقا خواهند داد. اما باید به این دقت کرد که به بهبود سایت در این موارد کمی دشوارتر خواهند بود. زیرا سایت های خارجی سایت های شما نیستند.برخی از نمونه های زیر شامل سایت های خارجی می باشد.

 1. وبلاگ ها و مقالاتی که به سایت شما پیوند دارد

 2. سایتهای اشتراک گذاری ویدیو ، صوتی یا تصویر که میزبان محتوای خارج از سایت هستند

 3. دایرکتوری ها و سایت های شرکت

اگر شما صاحب شرکت هستید، می توانید اطلاعات شرکت خود را به سایت هایی مانند yelp.com و yellow page  ارسال کنید. سطح تجارت خود را به صورت بین المللی ارتقاء داده و خود را محک بزنید.

بخش مهم دیگر سئو های خارجی ، جمع آوری بک لینک ها هستند. که به لینک های ورودی هم شناخته می شوند.بک لینک هر لینک خارجی است که کاربران را به سایت شما باز می گرداند. هرچه بک لینک های بیشتری داشته باشید ، دیگران بیشتر شما را به عنوان یک صاحب کسب و کار نگاه می کنند.

درگذشته بدین صورت بود که، صاحبان صفحات وب به امید داشتن رتبه بالاتر در نتایج جستجو ،بک لینک ها را خریداری می کردند. اما امروز ، هر پیوندی که قصد دستکاری در رتبه بندی یک سایت را دارد ، می تواند به عنوان نقض دستورالعمل های گوگل تلقی شود و در واقع می تواند تأثیر منفی بر رتبه سایت شما در نتایج جستجو داشته باشد.

این روزها ، کیفیت بک لینکهای شما بسیار مهمتر از تعداد بسیاری از آن ها است. هر پیوند در صفحه شما باید به مطالب و علاقه مخاطبان نزدیک باشد. شما می توانید از بک لینک ها استفاده کنید اما باید کاملا صادقانه باشند.

برخی از راهکای موثر شامل:

 1. تایید نظرات کاربران در وبلاگ های معتبر

 2. ایجاد اینفوگرافی های مشترک

 3. تولید محتوایی که بر روی مخاطبان تاثیر گذار باشد

 4. ارسال محتوای چندرسانه ای در سایت هایی مانند Vimeo ، YouTube ، SoundCloud و Flickr

در اصل هدف از انجام اینکارها دریافت بک لینک های معتبر در سایت ها و وب لاگ های مخاطبان شماست.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x